FÚTBOL INGLATERRA Fecha 8
- Brigthon (José H. Izquierdo) - West Ham (Carlos Sánchez lesionado) 2:00 pm
- Leicester - Everton (Yerry Mina) / Sab 9:00 am
- Tottenham (Davinson Sánchez) - Cardiff / Sab 9:00 am
- Watford - Bournemouth (Jefferson Lerma) Sab 9:00 am
- Manchester U.-Newcastle Sab 11:30 am
- Fulham-Arsenal Dom 6:00 am
- Southampton-Chelsea / Dom 8:15 am
- Liverpool - Manchester City / Dom 10:30 am
FÚTBOL ESPAÑA Fecha 8
- Girona (Bernardo Espinosa, Johan Mojica se recupera de lesión) - Eibar / Sab 6:00 am
- Alavés (Daniel Torres) - Real Madrid / Sab 11:30 am
- Valladolid - Huesca (Juan Camilo Hernández) Dom 5:00 am
- Atl. Madrid (Santiago Arias) - Betis / Dom 9:15 am
- Espanyol - Villarreal (Carlos Bacca) / Dom 11:30 am
- Sevilla (Luis Fdo. Muriel) - Celta / Dom 11:30 am
- Valencia (Jeison Murillo) - Barcelona / Dom 1:45 pm
FÚTBOL ALEMANIA Fecha 7
Bayern Múnich (James Rodríguez) - Borussia M. / Sab 11:30 am
FÚTBOL ITALIA Fecha 8
- Udinese - Juventus (Juan G. Cuadrado) / Sab 11:00 am
- Milán (Cristián Zapata) - Chievo / Dom 8:00 am
- Atalanta (Duván Zapata) - Sampdoria / Dom 8:00 am
- Napoli (David Ospina) - Sassulo / Dom 11:00 am
- Empoli-Roma / Dom 1:30 pm
- SPAL-Inter / Dom 1:30 pm
FÚTBOL FRANCIA Fecha 9
- Amiens (Juan Ferney Otero, John Stiven Mendoza) - Dijon /Sab 13:00 pm
- Mónaco (Falcao García) - Rennes / Dom 10:00 am
- PSG-Lyon / Dom 2:00 pm
FÚTBOL ARGENTINA Fecha 8
- River Plate (Juan Fernando Quintero, Rafael Santos Borré) -Defensa y J.
- Aldosivi (Jefferson Mena) - San Martín San Juan
- Banfield (Iván Arboleda) - San Lorenzo (Daniel Hernández)/ Dom 9:00 am
- Rosario (Óscar Cabezas) - Unión (Yeimar Gómez)
- Talleres (Diego Valoyes)- Belgrano / Dom 3:45 pm
- Racing - Boca Jrs. (Wilmar Barrios, Edwin Cardona, Sebastián Villa)
FÚTBOL BRASIL Fecha 28
- Corinthians - Flamengo (Gustavo Cuellar, Marlos Moreno, Fernando Uribe, Orlando Berrio) / 7:00 pm
- Vitoria - Santos (Jonathan Copete) / 7:30 pm
- Atl. Paranaense (Anderson Plata) - América / Sab 2:00 pm
- Chapecoense - Atl. Mineiro (Yimmy Chará) / Sab 2:00 pm
- Cruzeiro (Jown Cardona, Javier Reina) - Ceará
- Sao Paulo (Santiago Trellez) - Palmeiras (Miguel Ángel Borja) / Sab 4:00 pm
- Botafogo-Vasco (Oswaldo Henríquez) Martes 7pm
FÚTBOL MÉXICO Fecha 12
- Santos (Deinner Qiuiñones, Edwin Cetré) - Atlas (Jefferson Duque, Leyton Jiménez, Andrés Andrade) / 7:00 pm
- Veracruz (Jefferson Murillo) - Necaxa / 9:10 pm
- Cruz Azul (Andrés Rentería) -Monterrey (Stefan Medina, Dorlan Pabón, Avilés Hurtado) / Sab 5:00 pm
- León (Andrés Mosquera, William Tesillo, Alex Mejía, Yairo Moreno, Juan José Calero, Harold Isaza) - Morelia / Sab 7:00 pm
- Tigres (Francisco Meza, Julián Quiñones) - América (Andrés Ibargüen, Roger Martínez, Mateus Uribe) / Sab 7:00 pm
- Tijuana (Fabián Castillo) - Queretaro (Alexis Pérez) / Sab 9:36 pm
- Toluca (Cristián Borja, Luis Quiñones) - Pachuca (Stiven Barreiro, Óscar Murillo, Sebastián Pérez, Juan David Pérez) Dom 12:00
- Puebla (Brayan Ángulo, Omar Fernández) - Lobos / Dom 6:00 pm